English   نقشه   تماس با ما   صفحه اصلی    
Portal OtherSites Glossary ServiceCenter InsuranceService AboutUs
 
 
 
Skip Navigation Links
خبر
مجموعه شش جلدي کتابچه‌هاي "مراقب بيمه " منتشر شد
 
1394/10/06
11:03
 
 
مجموعه شش جلدي کتابچه‌هاي مقررات تخصصي بيمه با عناوين " مجموعه راهنماي آيين‌نامه‌ها، قوانين و بخشنامه‌هاي بيمه " موسوم به "مراقب بيمه "، به همت معاونت نظارت بيمه مرکزي تدوين شده است.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني مقررات و نظارت بيمه مرکزي يکي از اقدامات زيربنايي نهاد ناظر تسهيل دسترسي به قوانين و مقررات به روز و به هنگام است به نحوي که تمام گروه هاي ذينفع از قوانين و مقررات و تغييرات آن مطلع شوند. اين درحالي است که بسياري از فعالان صنعت بيمه عليرغم فعاليت در بخشهاي فني و مالي موسسات بيمه، اطلاع دقيقي از وظايف و تکاليف قانوني و مقرراتي مربوط به حوزه فعاليت خود نداشته و اين عدم آگاهي مي تواند عملکرد آنها دچار انحراف نمايد .

اغلب کتاب‌هاي قوانين و مقررات بيمه موجود به دليل سرعت تصويب و اصلاح مقررات مصوب شورايعالي بيمه ناقص و فاقد آخرين مصوبات مي‌باشند و تشخيص موارد ناسخ و منسوخ مقررات نيز براي فعالين صنعت بيمه دشوار است.

بر اين اساس معاونت نظارت بيمه مرکزي که در جريان دقيق آخرين قوانين و مقررات بيمه و بخشنامه ها قرار دارد کتابچه‌هاي تخصصي "مراقب بيمه "را تهيه با عناوين زير منتشر کرده است:

?- مجموعه "مراقب بيمه" ، با رويکرد تخصصي رشته‌هاي اصلي شامل بيمه اموال، اشخاص، بيمه‌هاي مسئوليت و بيمه هاي خودرو تهيه شده تا اين چهار کتابچه براي مديران فني هر يک از گروه رشته‌هاي مذکور در دسترس باشد. نظريه‌هاي حقوقي معاونت محترم رياست جمهوري، اداره کل حقوقي قوه قضاييه و دفتر حقوقي بيمه مرکزي نيز که حسب مورد در سالهاي گذشته استعلام شده به خصوص در مورد بيمه‌هاي خودرو به اين کتابچه ها اضافه شده تا راهگشاي کارشناسان فني و بيمه باشد.

?- يک کتابچه به شرح قوانين و مقررات مرتبط با "شرکتهاي بيمه و واسطه‌هاي بيمه " اختصاص يافته تا مورد استفاده مديران امور شعب و نمايندگان شرکت‌هاي بيمه قرار ‌گيرد.

?- يک کتابچه ديگر نيز به "عمليات مالي و بيمه اتکايي " اختصاص يافته تا براي مديران مالي و اتکايي موسسات بيمه مورد استفاده قرارگيرد.

?- کليه بخشنامه هاي تخصصي که طي سالهاي گذشته به صورت پراکنده در رشته‌هاي مختلف بيمه توسط بيمه مرکزي حسب مورد صادر شده در اين کتابچه‌ها براي اولين بار جمع‌آوري و درج شده است.

?- چک ليست قوانين و مقررات بيمه نيز به صورت تخصصي و متناسب به انتهاي هر يک کتابچه اضافه شده که مي‌تواند مورد استفاده بازرس و حسابرس شرکت هاي بيمه قرارگيرد.

مجموعه "مراقب بيمه" يکي از منابع مورد استفاده در جلسات مصاحبه احراز صلاحيت مديران کليدي و عملياتي موسسات بيمه محسوب مي شود.

لازم به ذکراست ويرايش­هاي بعدي کتابهاي مذکور به صورت کتاب الکترونيکي به روز و به هنگام شده و در پايگاه اطلاع رساني نظارت بيمه مرکزي در دسترس قرار مي‌گيرد.
روابط عمومي سنديکاي بيمه گران ايران
 
 
 
  کلیه حقوق برای بیمه آسیا محفوظ می باشد